Anna Dąbrowska, córka Pawła Czarnowskiego
ur. 1913  zm. 2007
wieś Osobne, parafia Szczepankowo, diecezja łomżyńska

Anna Dąbrowska była tercjarką franciszkańską. Jej tzw. regułkę podpisał osobiście późniejszy męczennik o. Maxymilian Maria Kolbe. Mimo licznego potomstwa i pracy w polu do kościoła zdążała dwa razy dziennie: o 5.30 na godzinki i Mszę, a o 17.30 na nabożeństwo. W tamtym czasie godzinki i nabożeństwa zmieniały się wraz z cyklem roku liturgicznego – obecnie pamięta się jedynie Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, a nabożeństwa pozostały zaledwie cztery: różaniec, majowe, czerwcowe i Gorzkie Żale w poście.

Osierocona przez matkę pełniła w ojcowskim domu rolę służki i niańki jego dzieci z drugiego małżeństwa. Jej edukację stanowiły 3 klasy szkoły elementarnej. Za mąż wyszła w 1933 roku. Obowiązków miast ubyć przybyło: mąż był urzędnikiem w gminie, więc trud gospodarski i wychowanie sześciorga dzieci spadło na nią. Wojnę przeżyli dzięki jej determinacji i odwadze – między 1939 a 1941 kilkadziesiąt razy przekraczała w grupie przemytników żywności granicę ZSRR i Generalnej Guberni. W 1944 roku Osobne zostało zrównane z ziemią. Przeżyli, ale stracili wszystko.

Po froncie zamieszkali w chlewie. Mąż – jako zagorzały piłsudczyk – do pracy gminie wrócić nie mógł. Na cenzurowanym był też Jej ojciec z łagierniczą przeszłością. Anna znów przechwyciła inicjatywę: zajęła się handlem - w dobie Minca - nielegalnym.

więcej

Aktualności

Monodia na fb

Wejść na stronę: 1591 (Dziś: 1)